Diagnostyka alergii kontaktowych
Alergia kontaktowa to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami (zwykle są to substancje chemiczne) u uczulonych na nie osób. Przyczyny prowadzące do powstania kontaktowych zmian skórnych są różne. Mogą być związane bezpośrednio z alergią na alergeny kontaktowe lub powstawać dopiero pod wpływem dodatkowego czynnika np. światła słonecznego.
Jak wygląda badanie?
Plaster z alergenami nakleja się na 48 godzin na skórę pleców. W czasie gdy na skórze pleców naklejone są plastry, pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku. Ponadto nie zaleca się brać prysznica, aby nie zamoczyć plastrów. Pierwszy odczyt wyniku testu odbywa się przy zdjęciu plastrów, czyli po 48 godzinach. Po raz drugi stan skóry pleców sprawdza się po 72 godzinach. Ze względu na fakt, że niektóre substancje dają w miejscu kontaktu ze skórą spóźnioną reakcję alergiczną, czasami odczyt na plecach sprawdza się ponownie po 96 godzinach od naklejenia alergenu.
WSKAZANIA
- przewlekłe, swędzące zmiany skórne;
- wyprysk atopowy w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się i suchości skóry;
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry;
- wyprysk w postaci świądu i pęcherzyków skórnych na skórze dłoni oraz stóp;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- fotodermatozy, czyli zmiany skórne pojawiające się na częściach ciała, które poddane były ekspozycji na słońce (promieniowanie UV);
- trądzik różowaty.
POWIEDZ NAM