Konsultacja lekarska
Konsultacja ginekologiczna polega na zebraniu pełnego wywiadu od pacjentki. Lekarz może zadać pytania dotyczące występujących objawów oraz schorzeń w przeszłości i w rodzinie. Wywiad może dotyczyć również pytań mających na celu ustalenie przebiegu cyklu miesiączkowego oraz dotyczących współżycia. Podczas wizyty następuje właściwe badanie ginekologiczne.
Konsultacja ginekologiczna wskazana jest gdy:
- chcesz sprawdzić, czy wszystko w porządku,
- planujesz rozpocząć współżycie,
- chcesz uzyskać informacje dotyczących antykoncepcji,
- planujesz zajść w ciążę,
- masz niepokojące objawy,
- masz zaburzenia miesiączkowania,
- masz problemy z zajściem w ciążę
Regularne badania diagnostyczne w ginekologii pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i procesów chorobowych oraz na podjęcie skutecznego leczenia. Choroby układu rozrodczego często przebiegają bezobjawowo, a kobiety, które unikają badań ginekologicznych, zakładając, że brak objawów jest równoznaczny z dobrym stanem zdrowia, nierzadko odbierają sobie szansę na całkowite wyleczenie w razie groźnej choroby. Każda kobieta powinna poddać się badaniu ginekologicznemu co 6-12 miesięcy. Badanie powinno wykonywać systematycznie i traktować jako podstawę profilaktyki, podobnie jak badanie piesi.
Podstawą jest badanie ginekologiczne połączone z pobraniem wymazu do badania cytologicznego, badanie bakteriologiczne oraz badanie USG. Obecnie możliwe jest wykonanie cienkowarstwowej cytologii na podłożu płynnym LBC, (ang. Liquid Based Cytology). Jest to nowa technika wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy. W stosunku do cytologii tradycyjnej jest bardziej czuła i dokładniejsza.
Ginekolog może zaproponować szczepienie p/HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) oraz zlecić badania na obecność wirusa.
W przypadku młodych kobiet badanie ginekologiczne jest zalecane, gdy występują objawy opóźnionego lub zbyt wczesnego dojrzewania.
Objawy, które powinny skłonić każdą kobietę do wykonania badania ginekologicznego to m.in.:
- silne bóle menstruacyjne, które nie ustępują mimo zażycia leków przeciwbólowych,
- nieregularne, obfite i zbyt częste menstruacje,
- bóle podbrzusza niemające związku z cyklem miesięcznym.
POWIEDZ NAM